Herb Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu "Asnykowcy" w Internecie

   Cienka żółta linia

Krzysztof Płociński, absolwent rocznik 1974, twórca i sponsor stron internetowych Stowarzyszenia Asnykowców.
Krzysztof Płociński, absolwent rocznik 1974, twórca i sponsor stron internetowych Stowarzyszenia Asnykowców.

    Historia umieszczenia w Internecie stron poświęconych naszej szkole rozpoczęła się w maju 1996 roku. Wtedy to powstał w firmie komputerowej Inwar S.A w Sieradzu węzeł Internetu. Była to niecodzienna okazja zaprezentowania światu historii i współczesności naszej Szkoły oraz działalności Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka.

     Sześćdziesiąt milionów potencjalnych odbiorców, bo tylu było wtedy na całym świecie użytkowników Internetu w tym roku, zobowiązywało do największego wysiłku w wyborze i przygotowaniu materiałów. Zgodnie z biblijną zasadą ”Bogu co Boskie, cesarzowi co cesarskie”, przygotowałem materiał poświęcony macierzystej firmie, Kaliszowi, co najstarszym miastem jest, i oczywiście naszej Szkole.

     Początkowo materiał umieszczony na stronach Stowarzyszenia był skromny, składało się nań kilkadziesiąt stron przedruków z “Asnykowca” i “Calisii”. Bardzo prędko znalazło się miejsce dla “Kroniki Stowarzyszenia” przygotowanej przez Adama Borowiaka, niezwykłego dokumentu precyzyjnie opisującego wydarzenia z historii stowarzyszenia, prawdziwe świadectwo mijającego czasu.

     Przygotowanie materiału i umieszczenie go w Internecie to połowa drogi do sukcesu. Aby miejsce stało się znane zgłosiłem je do większości światowych systemów wyszukiwania informacji: Altavista, Lycos, Yahoo, WOW. Zaowocowało to pojawieniem się niezwykłej korespondencji. Zaczęli pisać do mnie elektroniczne listy zupełnie mi nie znani, ale nie obcy ludzie, koledzy z kart “Szkoły Kaliskiej”, gdzie kilkadziesiąt stron zajmuje indeks nazwisk powojennych absolwentów naszej Szkoły. Szczególnie wzruszające były listy z najbardziej odległych stron świata: Australii i Stanów Zjednoczonych, przepełnione tęsknotą do kolegów i starej Budy (wszystkim nadawcom serdecznie dziękuję).

     Aby ułatwić przypomnienie nazwisk, dawno niewidzianych kolegów i profesorów, umieściłem w Internecie listę absolwentów z roczników 1945-1992, nauczycieli przed i powojennych oraz obszerne fragmenty rozdziału “Najwybitniejsi wychowankowie Szkoły” (przedruk z “Szkoły Kaliskiej” pod redakcją Edwarda Polanowskiego). Znalazło się też miejsce dla pieśni asnykowców autorstwa Marka Sierakowskiego. Brakuje tylko muzyki, ale może już wkrótce, po zapisaniu melodii w komputerowym formacie mid, będziesz mógł, drogi czytelniku, usłyszeć z głośników melodię a na ekranie monitora zobaczyć tekst pieśni “Bo my ASNYKOWCY w Budzie nauczani...”

       We wrześniu 1996 roku nastąpiły znaczące zmiany. Uruchomiłem kaliski węzeł Internetu o adresie www.inwar.kalisz.pl. Informacje zostały powielone i rozszerzone. Istotne miejsce zajęły trzy numery “Adama”, gazetki szkolnej redagowanej przez dzisiejszych uczniów Asnyka. Na stronach poświęconych Kaliszowi pojawiły się biografie sławnych Kaliszan. Dziwnym trafem większość z nich to Asnykowcy! Obecnie opublikowane są biografie Marii Dąbrowskiej, wybitnego aktora teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego - Ryszarda Cieślaka (ukończył Asnyka w roku 1955), profesora Józefa Garlińskiego (1934), szesnastowiecznego poety Sebastiana Fabiana Klonowica (kolegium jezuickie), seniora Stowarzyszenia Witolda Jarnutowskiego, Tadeusza Kulisiewicza, kompozytora, pianisty i dyrygenta Henryka Melcera-Szczawińskiego (1888?), Tadeusza Pniewskiego (1933), profesor Krystyny Tustanowskiej, profesora Mariana Allana Weissa (1937), poety i malarza Jana Winczakiewicza (1939) i prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego (1888). W przygotowaniu tych biografii szczególny udział mieli Adam Borowiak i Włodzimierz Garsztka.

     Korespondencja nadal napływała. Najciekawsze w tym okresie były listy Alexandra von Freyera (1957) ze Szwecji, uzupełniające dane dotyczące przed i powojennych wykładowców, Antoniego Kantarowskiego ze Stanów i Zbigniewa Byczkowskiego (1982) z Australii.

     Elektroniczne listy piszą nie tylko asnykowcy, piszą je też ludzie związani z Kaliszem w przeróżny egzotyczny sposób. Pozwolę sobie zacytować najświeższą korespondencję przybyłą z dwóch biegunów świata - list pana Jana Wydro ze Stanów Zjednoczonych i Alexiesa Ponomarev-Oglozo z rosyjskiego dalekiego wschodu.

From: Jan Wydro jwydro@surf.galacticis.com
To: inwar@inwar.kalisz.pl
Subject: statute
Date: 17 lutego 1997 02:58

Szanowni: Mam taka prosbe. Czy panstwo mogli mie dowiedziec o Statuly
Kalisza ktory byla wydana r.1264 - ktora dala zydom wszystkie prawa co
takze polacy mieli. Bardzo przepraszam o mojem polskiej grammatyki bo
nigdy sie uczylem grammatyki. Tak, urodzilem w Ameryce (1916)...mamusia
z Niska a tatus z Mielca...przyjechali jako dziedziakami przed pierwsza
wojna. My above request is for information regarding the Statute of
Kalisz whereby Jews were given equal rights with the Poles. I tylko
Polska byla taka laskawa i dala zydom taka wolnosc...to my w Polonii
jestesmy bardzo dumni ze to nasza praojcowie byli takie bardzo dobre
ludzmi. Z gory dziekuje serdecznie....Czy ja mogie sie chwalic ze
przyjechalem w czasie stannem wojennem 39 pobytow i przywiozlem
$192,528,571 lekarstwa = jestem jeden z organizatorem fundacji

AmeriCares - Janek Wydro, 553 Bouquin Circle, Oil City, PA - USA

From: Alexies Ponomarev-Oglozo amo@fessl.ru
To: kplocinski@inwar.kalisz.pl
Subject: Greeting from Russian Far East!
Date: 26 lutego 1997 08:27

Dzien Dobry!
Panowie!
Ja rossyjski czowiek, moj praded rodilsja w Kaliszskoj gubernie, okolo Tureka i jego zwali Martyn Oglozo, prosze do pana, pomogi uznac something...

Best regards...

     Co dalej z Asnykowcami w Internecie? Strony będą dalej rozwijane, pojawią się następne wydarzenia w “Kronice Stowarzyszenia”, nowe roczniki ukończyły już Asnyka - trzeba ich nazwiska ogłosić światu. Coraz więcej nas Asnykowców ma swoje adresy e-mailowe. Uzupełnię więc listę absolwentów linkami do ich skrzynek pocztowych. Piszcie, a będziecie czytani.

     Obecnie oglądać nas można po adresem: http://www.asnyk.kalisz.pl  a adresy e-mailowe są następujące: asnykowcy@o2.pl lub kplocinski@mikrosat.com.pl. Czekam na listy. Całą asnykowską korespondencję przekażę niezwłocznie sekretarzowi Stowarzyszenia Adamowi Borowiakowi.

Krzysztof Płociński "Asnykowcy" w Internecie,  Biuletyn Stowarzyszenia...